Jerzy Pilch

Jerzy Pilch, pisarz, felietonista. dramaturg, fan Brunona Schulza i piłkarskiego klubu Cracovia. 10 sierpnia 2012 r. obchodził 60. urodziny.

Każdy, kto czytał chociaż jedną z książek Pilcha wie, że pisarz urodził się w Wiśle, w rodzinie ewangelickiej. W jego twórczości stale powraca temat dzieciństwa i tradycji rodzinnych. „Mam w sobie ten lęk, który jest kłopotliwy: synka, z małej miejscowości, z Wisły, i nim w gruncie rzeczy jestem” – mówił o sobie pisarz.

Pilch w Wiśle mieszkał do 10. roku życia, potem wraz z rodzicami przeniósł się do Krakowa, gdzie ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracę nad doktoratem pod kierunkiem prof. Jana Błońskiego przerwał w okresie stanu wojennego. Wtedy Pilch na serio zajął się publicystyką i literaturą. Wierną publiczność zdobył sobie jako autor satyrycznych felietonów literackich czytanych na spotkaniach krakowskiego czasopisma mówionego „Na Głos”.

Na początku lat 80. Pilch zaczął publikować felietony w „Tygodniku Powszechnym”. Ukazywały się one przez niemal dekadę i zyskały autorowi opinię jednego z najwybitniejszych polskich felietonistów. W marcu 1999 roku pisarz przeniósł się ze swoimi felietonami na łamy „Polityki”, w latach 2006-2009 ukazywały się one w „Dzienniku”, a później – w „Przekroju”.

Pilch jest także autorem wielu książek, w tym powieści „Spis cudzołożnic”, która doczekała się ekranizacji z brawurową rolą Jerzego Stuhra, a film został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za scenariusz i dialogi. Aż cztery książki Pilcha były nominowane do Literackiej Nagrody NIKE. Po nominacjach dla „Monologu z lisiej jamy” (1996), „Tezach o głupocie, piciu i umieraniu” (1997) i „Bezpowrotnie utraconej leworęczności” (1998), „Pod Mocnym Aniołem” w 2001 roku przyniosła autorowi tę nagrodę.

Ostatnio pisarz zdecydował się powrócić ze swoimi felietonami na łamy „Tygodnika Powszechnego”. W 2012 roku wydał też „Dziennik”, w którym tak pisał o swoim wieku: „Ktokolwiek nazwie mnie poważnym człowiekiem, natychmiast strzelę go w – bardzo panie przepraszam – mordę. Tyle, żadnego tra la la, nawet z okazji urodzin, koniec”.

Źródło: Wiadomosci.wp.pl

Opracowanie: B.S.

http://xiegarnia.pl/aktualnosci/jerzy-pilch-skonczyl-60-lat/

KSIĄŻKI AUTORA WYDANE PRZEZ NAS: